Kopalnia soli Bochnia zwiedzanie

 • Pomniki historii

  03-06-22

  Jest to wyjątkowa okazja turystyczna, jakiej nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Te kopalnie soli są kawałkiem historii, ponieważ były używane od średniowiecza. Zwiedzanie kopalni soli jest wyjątkowym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli zaplanuje się wycieczkę jesienią. To właśnie wtedy górnicy wydobywają sól i można zobaczyć cały proces, jak to się robi.

  Jakie są najlepsze pory na zwiedzanie kopalni soli? Jeśli chcesz uniknąć tłumów, najlepszym czasem na zwiedzanie kopalni soli jest prawdopodobnie jesień. Najlepszym okresem w roku na zwiedzanie kopalni soli jest prawdopodobnie jesień. W tym czasie górnicy wydobywają sól i można zobaczyć, jak wygląda cały proces.

  Kopalnia soli Bochnia - historia

  Kopalnia Soli Bochnia to zabytkowa kopalnia soli czynna od 1251 r. do 1990 roku, która w 2013 r. została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Kopalnia znajduje się w Polsce, około 20 km od Krakowa, i przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków wydobycia soli.

  Kopalnia soli Bochnia - atrakcje turystyczne

  Kopalnia rozpoczęła produkcję w połowie XIII wieku, kiedy to odkryto na jej terenie duże złoża soli kamiennej, które rozpoczęto wydobywać. Kopalnia w Bochni należała wraz Kopalnią w Wieliczce do tzw. Żup krakowskich, które było jednym przedsiębiorstwem należącym do skarbu państwa. Z pewnością warto zwiedzić ten obiekt, gdyż niesie za sobą wiele lat polskiej historii.

Kopalnia soli Bochnia

Kopalnia soli Bochnia - ciekawostki

Jest to wyjątkowe miejsce i ważny zabytek historyczny, ponieważ jest to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie. Pierwsza pisemna wzmianka o wydobyciu soli w Bochni pochodzi z 1136 roku. Największą aktywność kopalnia przejawiała w XV-XIX w., kiedy to produkowała do 10 000 ton soli rocznie. W średniowieczu kopalnia wykorzystywana była także do produkcji siarki, potażu i żelaza. Odkrycie pierwszych szczątków archeologicznych i znalezisk w kopalni (piece do wytopu żelaza) datuje się na VII wiek.

Kopalnia soli Bochnia - zwiedzanie

Unikalna architektura, technologia wydobywania soli, rzeźby, oświetlenie, industrialna atmosfera - to tylko niektóre z rzeczy, których można doświadczyć, odwiedzając jedną z niewielu takich kopalni soli w Europie.

Zwiedzanie kopalni soli może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Można zobaczyć, jak wydobywano sól z ziemi, i dowiedzieć się, jakie znaczenie miała ona w historii danego kraju. W wielu krajach kopalnie soli są obecnie wykorzystywane jako muzea, w których można poznać historię soli i jej znaczenie w rozwoju danego kraju.


Autor postu alekx24