Życie i twórczość Karl Friedricha Schinkela

 • Blog

  15-01-22

  Schinkel jest uważany za jednego z najważniejszych architektów i projektantów w historii Niemiec. Był architektem budynku, który wielu uważa za najpiękniejszy w Berlinie: Neue Wache. Schinkel był także malarzem, filozofem i teoretykiem, którego można porównać z innymi wielkimi myślicielami, takimi jak Goethe czy Hegel. Jego najważniejszym dziełem jest Architektura (1841), która jest uważana za jedną z najważniejszych książek architektonicznych XIX wieku. Styl Schinkla jest często określany jako tradycyjny, ale on sam odrzucał tę etykietę. Postrzegał architekturę jako naukę, która musi być stale rozwijana i poddawana wyzwaniom. Jego prace cechuje dbałość o szczegóły i wykorzystanie materiałów. Skupiał się także na relacji między architekturą a naturą.

  Zabytki Karla Friedricha Schinkela w Niemczech

  Schinkel jest najbardziej znany ze swojej pracy w Prusach - dzisiejszych Niemczech - gdzie zaprojektował wiele ważnych budynków, kościołów i pomników od końca XVIII do początku XIX wieku. Schinkel był jednym z najbardziej utalentowanych architektów swoich czasów i odegrał ważną rolę w rozwoju XIX-wiecznej architektury.

  Według słów jego biografki Joyce Hill Hardinger, architekturę Schinkla "cechowała staranna równowaga między neoklasycystyczną formalnością a romantycznym wyczuciem". Najważniejsze dzieła Schinkla znajdują się w Berlinie i jego okolicach, stolicy Prus, a później Niemiec, gdzie spędził większość życia. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta, a w latach 1797-1803 był dyrektorem Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie Berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych.

Karl Friedrich Schinkel

Najważniejsze budowle Karla Friedricha Schinkela

Schinkel jest uważany za jednego z najważniejszych architektów w historii Niemiec. Najbardziej znany jest ze swoich prac w stylu neoklasycystycznym. Od 1817 r. Schinkel pracował nad przebudową Domu Wustemberga w Berlinie. Dom Wustemberga został zbudowany w 1735 roku, ale został zburzony podczas przebudowy miasta na początku XIX wieku. W 1819 r. Schinkel ukończył projekt nowego budynku. Projekt Schinkla znacznie różnił się od pozostałych budynków w Berlinie w tamtym czasie. Posiadał imponującą kopułę, pokrytą niebiesko-białą glazurą. Budynek był wówczas ostro krytykowany za wygląd przypominający rzymską świątynię. Ostatecznie jednak projekt Schinkla został zachowany. Na początku XIX wieku Berlin był stolicą Prus, które były jednym z najważniejszych państw Cesarstwa Niemieckiego. Pozycja ta oznaczała, że Berlin był siedzibą władzy dla imperium liczącego miliony ludzi.


Autor postu alekx24