Most w Ozimku – funkcja

 • Pomniki historii

  29-01-22

  Most w Ozimku jest charakterystyczną budowlą, która jest chlubą całego miasta. Przeczytaj o nim informacje.

  Most w Ozimku – walory estetyczne

  Most wiszący w Ozimku - zabytkowy most (obecnie tylko dla ruchu pieszego) na rzece Mała Panew w Ozimku, województwo opolskie. Zbudowany w 1827 roku jest najstarszym żelaznym mostem wiszącym na kontynencie europejskim.

  Jest to żelazny most wiszący, który został zbudowany w całości z metalu i biorąc pod uwagę to kryterium można powiedzieć, że należy go uznać za najstarszy tego typu obiekt istniejący do dziś.

Most wiszacy w Ozimku

Most w Ozimku – zabytek

Most ten, zaprojektowany przez królewskiego inspektora metalurgicznego Karla Schotteliusa, został zbudowany z co najmniej 60 ton żeliwa i 14 ton stali. Oddano go do użytku w 1827 roku. Historia mówi, że najpierw nadepnęło na niego stado bydła, a następnie wózek załadowany ładunkiem pięciokrotnie cięższym od tego, który według obliczeń konstruktora miał mieć nośność. Stało się to gdzieś przed 1938 r., kiedy to przestał być wykorzystywany do ogólnego transportu między Ozimkiem a Zawadzkiem, aż do 2010 r., kiedy to na terenie huty Małapanew pełnił funkcję mostu wewnętrznego, dostępnego tylko dla pieszych.

Most w Ozimku – funkcja

W lipcu 2009 r. rozpoczęto gruntowny remont mostu w Ozimku. Został on zdemontowany, odnowiony i ponownie zmontowany z wykorzystaniem stalowych lin wzmacniających konstrukcję. Zainstalowano także nową kładkę dla pieszych i oświetlenie, po czym we wrześniu 2010 roku most został ponownie otwarty jako atrakcja dla turystów z całego świata.


Autor postu alekx24